Www.mesohu.net


 
BallinaHomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share
 

 Piramida E Keopsi

Go down 
AuthorMessage
Malzz

Malzz

Male Number of posts : 481
Age : 22
Registration date : 2008-11-29

Piramida E Keopsi Empty
PostSubject: Piramida E Keopsi   Piramida E Keopsi Icon_minitimeTue Dec 02, 2008 12:09 pm

--------------------------------------------------------------------------------

Piramida e Keopsit eshte me e madhja nga tre piramidat kryesore. Ajo u ndertua nga faraoni Keops gjate viteve 2700 pK- 3100 pK. Ka nje lartesi prej 137 m dhe gjatesine e cdo brinje te bazes e ka 227 m. Perbehet nga 2 500 000 blloqe me mase 2 - 5 tone secila. Keshtu masa e piramides i afrohet 6 000 000 tonelatave. Blloqet formojne 203 shkalle me lartesi mesatare 1 m. Piramida e Keopsit eshte quajtur nga shkencetaret "Liber shkencor i shkruajtur ne gure" Sepse : -- Eshte percaktuar se meridiani qe kalonte nga maja e piramides, ndante ne dy pjese te barabarte delten e lumit NIL dhe perputhej me drejtimin veri-jug --Levizjet e hijes se piramides shenonin oret e dites dhe jepnin dhe datat e sakta te ekuinokseve dhe solsticeve. --Duke shumezuar me nje miliard lartesine qe do te kishte piramida , nese faqet e saj do te ishin zgjatur deri ne majen e saj, do te kemi 148 208 000 km, numer qe eshte afersishte i barabarte me largesine ne km nga Toka ne Diell
Back to top Go down
View user profile http://mesohu.forumotion.com
 
Piramida E Keopsi
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Www.mesohu.net :: Shkencat Natyrore dhe Matematika :: Gjeografi dhe Gjeologji-
Jump to: