Www.mesohu.net


 
BallinaHomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share
 

 Disa Gjera Rreth Mjeksis

Go down 
AuthorMessage
MeeTYNumber of posts : 56
Registration date : 2008-12-05

Disa Gjera Rreth Mjeksis Empty
PostSubject: Disa Gjera Rreth Mjeksis   Disa Gjera Rreth Mjeksis Icon_minitimeFri Dec 05, 2008 11:04 pm

Ajo që ju befason më tepër janë përmasat e vogla të fëmijës suaj, sasia e flokëve te tij, trupi i rrudhur, koka e shtypur dhe vështrimi i papërfillshëm. Por mos u shqetësoni, gjithçka është në rregull. Pas disa javësh do të duket shumë i ëmbël. Jepini kohë që t’i tejkalojë disa rrethana te zakonshme që paraqiten te të porsalindurit.
Së shpejti do të shndërrohet në një fëmijë të ëmbël dhe të lezetshëm, me një fytyrë të vogël, të buzëqeshur dhe sy të hareshëm. A nuk është kjo ajo që keni pritur?
Back to top Go down
View user profile
MeeTYNumber of posts : 56
Registration date : 2008-12-05

Disa Gjera Rreth Mjeksis Empty
PostSubject: Re: Disa Gjera Rreth Mjeksis   Disa Gjera Rreth Mjeksis Icon_minitimeFri Dec 05, 2008 11:05 pm

Shmangia ndaj drites se diellit nuk eshte ide e mire, pasi dielli duhet te perdoret me inteligjence.
Per nje kohe te gjate na eshte thene te ruhemi nga rrezet e diellit dhe te mbrojme veten nga ndikimi qe dielli ka ne lekure,por e verteta ndoshta nuk eshte as e thjeshte e as e hidhur.Drita e diellit [...]
Back to top Go down
View user profile
MeeTYNumber of posts : 56
Registration date : 2008-12-05

Disa Gjera Rreth Mjeksis Empty
PostSubject: Re: Disa Gjera Rreth Mjeksis   Disa Gjera Rreth Mjeksis Icon_minitimeFri Dec 05, 2008 11:05 pm

Kërkesat për të analizuar ujin e ambalazhuar dhe ndotësit e ujit të pijshëm po bëhet gjithnjë edhe më komplekse në Shqiperi. Tete ndotës inorganikë dhe tre bakteriale nuk mjaftojne për të bërë ujin e ambalazhuar një produkt të besueshëm në krahasim me rrjetin e ujësjellësit, cilësia e të cilit është e diskutueshme. Ambalazhuesit duhet të [...]
Back to top Go down
View user profile
MeeTYNumber of posts : 56
Registration date : 2008-12-05

Disa Gjera Rreth Mjeksis Empty
PostSubject: Re: Disa Gjera Rreth Mjeksis   Disa Gjera Rreth Mjeksis Icon_minitimeFri Dec 05, 2008 11:05 pm

Ç’është apnea?
“Apnea” do të thotë ndërprerje e përkohëshme e frymëmarrjes. Në sindromin obstruktiv të apnesë së gjumit (SOAP), pushimet e frymëmarrjes shfaqen në gjumë për shkak të mbylljes së kalimit të ajrit në farings.
Simptomat
SOAP-i diagnostikohet gjatë monitorimit të gjumit (polysomnografisë) Gërhitjet e rënda dhe përgjumësi e zgjatur gjatë ditës janë shenjat e zakonshme të SOAP-it. [...]
Back to top Go down
View user profile
MeeTYNumber of posts : 56
Registration date : 2008-12-05

Disa Gjera Rreth Mjeksis Empty
PostSubject: Re: Disa Gjera Rreth Mjeksis   Disa Gjera Rreth Mjeksis Icon_minitimeFri Dec 05, 2008 11:05 pm

Vitet e fundit, lidhjet ndërmjet dietës dhe shëndetit janë bërë gjithnjë e më tepër të qarta. Roli i një diete të keqe raportohet mjaft mirë në shumë sëmundje. Por roli që dieta luan në sëmundjet e mushkërive nuk është kuptuar mjaftueshëm.
Ushqimët Mbrojtëse
Ka prova që disa vitamina dhe lloje ushqimesh duhet të përfshihen në dietën tonë [...]
Back to top Go down
View user profile
MeeTYNumber of posts : 56
Registration date : 2008-12-05

Disa Gjera Rreth Mjeksis Empty
PostSubject: Re: Disa Gjera Rreth Mjeksis   Disa Gjera Rreth Mjeksis Icon_minitimeFri Dec 05, 2008 11:06 pm

Stresi është dicka që nuk e lejon trurin të mendoje apo të veprojë në lidhje me diçka.Ekzistojne njerëz që janë mesuar të jetojnë me stres.Njerëzit që jane mesuar të jetojnë me stresin zakonisht ja dalin me sukses t’a mundin atë dhe gjithashtu ja dalin të parandalojnë tensionin që shumicën e njerëzve do ta
Back to top Go down
View user profile
MeeTYNumber of posts : 56
Registration date : 2008-12-05

Disa Gjera Rreth Mjeksis Empty
PostSubject: Re: Disa Gjera Rreth Mjeksis   Disa Gjera Rreth Mjeksis Icon_minitimeFri Dec 05, 2008 11:07 pm

Miopia
Defekt i refraksionit, për shkak të të cilit rrezet paralele që vijnë nga larg, mblidhen në fokus jo në retinen po përpara saj. Dallohen miopia aksiale (gjatesi e tepert e boshtit optik) , miopia e kurbaturës dhe miopia e indeksit (shtim i fuqisë refraktive te ambienteve të syrit). Subjektivisht i sëmuri ka prirje të mbyllë [...]


Last edited by MeeTY on Fri Dec 05, 2008 11:08 pm; edited 1 time in total
Back to top Go down
View user profile
MeeTYNumber of posts : 56
Registration date : 2008-12-05

Disa Gjera Rreth Mjeksis Empty
PostSubject: Re: Disa Gjera Rreth Mjeksis   Disa Gjera Rreth Mjeksis Icon_minitimeFri Dec 05, 2008 11:08 pm

Në temperaturën e ambientit paraqitet si një trup i ngurtë me kristale pa ngjyrë; pak e tretshme në ujë (3 g/l), shumë e tretshme në etanol.
Aspirina përbën detyrën e saj si analgjezik (qetësues) për dhimbje të durueshme, si antipiretik (për të reduktuar ethen) dhe si antiinflamator. Ka po ashtu një efekt antikoagulant (kundër mpiksjes së [...]
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content
Disa Gjera Rreth Mjeksis Empty
PostSubject: Re: Disa Gjera Rreth Mjeksis   Disa Gjera Rreth Mjeksis Icon_minitime

Back to top Go down
 
Disa Gjera Rreth Mjeksis
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Www.mesohu.net :: Shkencat Natyrore dhe Matematika :: Mjekësia-
Jump to: