Www.mesohu.net


 
BallinaHomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share
 

 Poezi humoristike

Go down 
Go to page : Previous  1, 2
AuthorMessage
Malzz

Malzz

Male Number of posts : 481
Age : 22
Registration date : 2008-11-29

Poezi humoristike - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Poezi humoristike   Poezi humoristike - Page 2 Icon_minitimeThu Dec 04, 2008 12:54 pm

1,2,3 ,1,2,3 policia është me ne
1,2,3,1,2,3 prova
Ndofta jam ai qe sjam
Ndofta sjam ai qe jam
Kur jam unë s'ka njeri
Dua unë pa je dhe ti
S'desha unë të mori lumi
Djali sa u ngrit nga gjumi
Babi tha s'të kam dëgjuar
Kurrë duke recituar
Pashë një mace që po pi
Qumësht brenda në kusi
Mace s'ka dhe smund të ket
Derisa sdua unë vetë
Oh, Oh kush më erdhi muve
Oh, oh kush më erdhi muve
Oh, oh kush më erdhi muve
Oh, oh kush më erdhi muve

Unë nuk pyes për semafor
Se babin e kam doktor
1,2,3,1,2,3 policia është me ne
Ec përpara t'çafsha ballin
Me sqepar ta hapsha varrin
Ec përpara mos ki frik
I ke brekët me llastik
Frynte era nga përjashta
Frynte perdet e mëndafsha
Ec përpara more [përmirësoje fjalorin!]
se të mbron kjo kushtetut
Ec përpara more mi
se nesër kemi miting
Ja ke, ja ke, ja ke fut kot plako
Ja ke, ja ke, ja ke fut kot plako
Oh, Oh kush më erdhi muve
Oh, oh kush më erdhi muve
Oh, oh kush më erdhi muve
Back to top Go down
View user profile http://mesohu.forumotion.com
Malzz

Malzz

Male Number of posts : 481
Age : 22
Registration date : 2008-11-29

Poezi humoristike - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Poezi humoristike   Poezi humoristike - Page 2 Icon_minitimeThu Dec 04, 2008 12:55 pm

Ku jetojmë aq të gëzuar,
Xhepat bosh, derën blinduar?
Në Shqipëri!!! <)>

Ku ka vlerë më shumë gomari,
Se shkencëtari apo shkrimtari?
Në Shqipëri!!! Cool

Ku ka â€Å“rend”, â€Å“paqe”, â€Å“qetësi”
Ku ujku për ujkun është njeri?
Në Shqipëri!!!

Ku s’punojnë hiç kombinatet,
Ku hajdutët ngrejnë pallatet?
Në Shqipëri!!!

Ku t’a vrasin deputetin,
Ku s’e pyesin Presidentin?
Në Shqipëri!!! :zjarr :'(

Ku qeveria punon me banda,
Ku na mban gjallë veç kontrabanda?
Në Shqipëri!!! Cool <> <>

Ku të hedhin më shumë baltë,
Dhe fajdet ti grijnë paratë?
Në Shqipëri!!! ?? ??

Ku ka bakër, krom e ar,
Por s’ka ujë për tu larë?
Në Shqipëri!!! :lalala :lalala

Ku i veshin në kokë çorapet
Dhe kallashi lan hesapet?
Në Shqipëri!!! :zjarr :zjarr

Ku pëlcet, kërcet dyfeku,
Ku pa djersë fitohet leku
Ku hedh valle Serbi e Greku?
Në Shqipëri!!!Ku spiuni bën transparentin,
Ku vampirët përbëjnë parlamentin?
Në Shqipëri!!! :'(

Ku qeveria bën Nastradinin,
Ku sigurimi të vjedh persekutimin?
Në Shqipëri!!! >

Ku vishet gjihtë populli â€Å“ME TRIM” i Botës
Me tesha t’vdekunish të gjithë Europës?
Në Shqipëri!!!

Në ç’vend kemi lerë,
Krenarë dhe të dhjerë?
Back to top Go down
View user profile http://mesohu.forumotion.com
Malzz

Malzz

Male Number of posts : 481
Age : 22
Registration date : 2008-11-29

Poezi humoristike - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Poezi humoristike   Poezi humoristike - Page 2 Icon_minitimeThu Dec 04, 2008 12:55 pm

N’Amerikë erdha un
tre vjet tashi kam bo
onrrat na u bone t’vërteta,
Amerikë te keqen mo.
Ditën qe m’erdh llotaria
e maj men si me qen dje
e kam puth postjerin fort
i kam dhënë ne 1000 lek.
Po nuk kish fat mo t’modh
kur për s’dyti zarfin m’prun’
kena kercy zhvesh me grun’
edhe fenë ja kena lujt.

Analiza,vertetime,copa letrash e sajime
avokate e matrapaze shumë Lekë mi moren mu
po hajt mo, s’kisha maraz
se veç jasht dojsha me shku.
Vizen kur kam mor
sytë me jon lotu
maratona e gjatë tashi kish more fund.
Bome i darke te modhe
E u ndamë me fisin
e te gjithë thoshin
se dit’ me t’mira do shifshim.
Rinas-Nju Jerk i hypem avionit
apo s’hecte shpejt, pilot pelivoni.
Mu trem edhe gruja
sytë i mate myll
kurse çuni vogël se cate hiç kryt.
Ene kamarieret ose stjudentesat
ishin t’bukra fort veç se si kuptosha
E koken e tunsha e :po,po-ju thosha.
I kurs t’shkurter e bëra n’Tirone
jes i spik english-nji kaq di mi thonë,
mo shumë di çuni,ke ai kam shpresa
se ka bo në shkollë,aty ke Medresja.

N’aeroport e humem krejt
Na u desh gjys ore rrugën me e gjet.
Aty ke dogana pasaportat dhame,
atij amerikonit me kemishe te bardhe
qe filloi tu i pa e thotë me vete:kull,kull (cool),
dhe me kujdes neve na vrete.
Fillova shum’ me u merakos
dhe cunit i thosh:Po ky mer ,dashka qe ne me u kull,
pse mer ne këtu u dashka lek me hudh?
Po çuni shyqyr na bitisi mirë
ashtu copa-copa ,vulen na e vune
dhe fishek për dere dolem ne ne rrugë,
po prap’ u kthyme, se bagazhet harrume.
Me vrap u futem,robt edhe i shtyme
shyqyr plackat tona,si kish prek njeri
kishin ngel aty me valixhe t’tjera tu u rrotullu.
Qyteti, bukuri dynjoja po shum’zhurm e modhe,
n’mes t’grataqelave jeta aty vlote.
Ca shitshin salcice ke rruga,
te tjerë bertitshin si t’cmen
taksi t’verdha mush veni plot
qe s’pytshin, veç për pare,
mo keq se n’Tirone
te shtypshin pa zhurme fare.
Rruget plot me rob,ftyra nga mo t’nryshme
Kinez’ e zezake,indjon e polake.
Po ne dimer ftote aty bonte
bora nuk tu ndate
qirate tu u ngrejt përditë
njelem tu honger po buke e domote.

Shkum n’Kaliforni,tham do bojm qejf
se ka emër t’modh,
klime te bukur, edhe oqeon
jeta e vërtetë ishte duke ardh.
Po shum’ u habitem,gabele gjithanej,
zezake hesapi,meksikon mo shum’
si ke Bregu Lumit kerciste ahengu e rrepi ne rrug’.
Bandat me gangsterra ishin gjithanej
dhe mu nja dy here tu me rraf kon qen
po shyqyr thuj, q* vrapoj ne shpejt,
se kisha natrru lagje,
kisha hy ke â€Å“qent”.

Qyqa â€"tha gruja-ca o kshu mer burrë,
këtu qeka rrumuje,
mo mir ishte Tirona
këtu shum gjëra paska po s’po shoh furgona.

Nejse mo,ashtu si me bezdi,
fillova pune ke i Mek donalt
(e kish shpik nji fare Meku-i demel,
qe ne kull nalt e dote buken me gjalp)
tu bo hamburgera me tetë dollare ora
hajt mo ,mo mir këtu se sa llac me bo.
Manaxheri n’fillim emrin ma ngatrrote:
Smajl,Smajl (smile) vazhdimisht me thotë,
e un tu buzqesh i thosha me lezet:
E kam Xhevdet mer ti lanet,
dhe ai tu qesh me thotë oqej,
se ne un anglisht kuptoj ka i her.’

Ne telefon nones i thosh
se pune kam fillu e ceke (check) kam more,
Nona u habit e tha si me zor:
Po c’te duhen ceket ty ne Amerikë
Ti shef e merr tyt vlla
Se i dola b**** tu punu n’fabrike.

Ktu n’Kaliforni ,si me qenë n’Shqipni
Dritat na i presin e fare nuk pysin
Oshte krize thon’,jon bo njerëz shumë
po ato s’e dinë se kan ardh shqiptarët
q* filmin i bojn’ e lujn’ me sahatet.
Ne tham se shpetume,qirite s’na u ndane
romantike gjith’ jetën porsi italiane,
A-mer-ik,për te vujt paskena le
se edhe ti, s’na boke fajde ne!”
*Shënim. Me ket’ bejte du me pershnet gjith’ bashkfshatart e mi q* ju ka dal llotaria për ne USA,se ne e dina ca kina heq me ju pershtat ktij veni.
Back to top Go down
View user profile http://mesohu.forumotion.com
Malzz

Malzz

Male Number of posts : 481
Age : 22
Registration date : 2008-11-29

Poezi humoristike - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Poezi humoristike   Poezi humoristike - Page 2 Icon_minitimeThu Dec 04, 2008 12:55 pm

Ne Shqypni ka nis e para,
lojen e bukur top me kam,
prej Serreqit te Arra e Madhe,
n'lagjen Ndocaj e Tophan.

Ke xjerr Yje t'paharrum,
si Boricin lojtar zotit,
ndej beqar i stazhionum,
ia dha jetën komplet topit.

Muhamet Dibren , Xhelal Juken,
Prek Gjeloshin-kapedan,
Xhod Shaqirin qe krejt Puken ,
e pat rrejt veç me nji kam.

Simon Deden bombardjer,
q* kish predha si mortaja,
dhe Lin Shllakun ''brigadier'',
motorr lojet -Kolec Kraja.

E dorzove dor m'dor,
nga nji brez ne brez stafeten,
Sabah Bizin mesfushor,
mjeshter sulmit - Mehdi Zhegen.

Zan Rragamin sa nji plep,
nget me vrap si vrap kaprollit,
Capalikun -hallagrep,
si me ken taroc Stamollit.

Me Kol Gjonin , Kocobashin,
moj Vllazni pate lan nam,
sa nji her lojen e bashin,
'' o merr top o the naj kam''.

Sa dhe malin e Taraboshit,
tan n'allci ba me e kthy,
s'do t'i delte Kocobashit ,
me njit kocat q* ka thy.

Elegant -Esat Rakiqi,
i ka dhan lojes lezet,
kaq e dridhte bukur shtatin,
thu se është tuj ba balet.

Ismet Hoxha e Halil Puka,
Paulin Ndoja qe t'shtoj namin,
kapiten-t'qoft hallall buka,
80 muj- Selami Danin.
Nxorre n'fush gjith këta djelmoca,
maj Vllazni t'i puthsha syt,
n'68-en këta taroca,
t'qiten n'kategori t'dyt.

Besa ju mas u cuditni,
qe Vllaznia figuron,
n'69-en e n'71-shin,
për gjith Globin si kampion.

Mundi Varnen e Bullgarit,
qe pat mujt midis Evrops,
''Sporting Klubin''e Shtutgartit,
nenkampionen e tan bots.

"Sporting Klubi" mundi Juven,
"Inter" klubin e Fiorentinen,
rrahu "Bryzhin"e Belgjiks,
"Sent Etienin" e Argjentinen.

Ndaj zinxhiri i krahasimit,
n'Argjentin për bes maron,
kshtu Vllaznia si përfundim,
ne tan Botën del kampion.

Ky ekip është si far hithash,
nji shkodran e tha i pari,
kyt ekip sa ta kositsh,
mas dy orsh i del prap bari.

Se jan lagjet e shkodranvet,
si miniera e futbollit,
veç Shiroka e Kopliku,
rrahin skuadrat e Stamollit.

Le ma Vraka e Vau i Dejs ,
qe kan ba ekip prej murit,
edhe pse kushte nuk kan
nuk i dahen pacamurit
Back to top Go down
View user profile http://mesohu.forumotion.com
Malzz

Malzz

Male Number of posts : 481
Age : 22
Registration date : 2008-11-29

Poezi humoristike - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Poezi humoristike   Poezi humoristike - Page 2 Icon_minitimeThu Dec 04, 2008 12:56 pm

Ty po të drejtohem,vajzë moj syzeze
me do a sme do,kjo është hipoteze

Pamja jote e ëmbël,posi teoreme
kur te shoh përpara,sikur zgjidh probleme

Ti je elegante si ekuacion
mesi yt i holle posi ypsilon

Supet delikate,pika infenksioni
qafa si cilinder,koka si trung koni


hunda si segment,posi reze drite
veshet simetrike balli si orbite

Buzet si elips,mjekra si kupole
sytë si dy vatra,vetull parabole

Cmi ke ndare aq bukur floket si spirale
oj tu thafte dora si me simetrale

reze rezatojne syt e tu te qeta
njeri reze alfa,tjetri reze beta

për ty psheretimat qe dalin rethore
hapen vale-vale si rathe bashkqendrore

unë e ti një thyese lidhur ne një bosht
ti numerusi sipër,unë emerusi poshte

po s'të bëra jetën diell si pranvera
cvite me janë taksur mi shumezofte zerua

dashurisë për ty mos ti shuhet vapa
çdo fjale qe të thuash do ta fus ne kllapa

dhe oh si do ritet me hapa ritmike
sot fuqi katrore mot fuqi kubike

bukuria jote bukuri limit
mi perndau mende gjer ne infinit.

me tretë formule,me shkrive te gjallë
si një copez akull ne plus njeqind shkalle

folme shpirti im,shpirt ne maximum'
se pa ty skam gjume as ne minimum
Back to top Go down
View user profile http://mesohu.forumotion.com
Malzz

Malzz

Male Number of posts : 481
Age : 22
Registration date : 2008-11-29

Poezi humoristike - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Poezi humoristike   Poezi humoristike - Page 2 Icon_minitimeThu Dec 04, 2008 12:56 pm

Të shkomi i kavajes
T'dielen kam shku ne plazh
Kur te bregu detit
Turinin tat pash

Me trupin si njal
Ma hoqe trunin fare
O zot na i hudh sytë
O zocka lozonjare

Me ca rrobe banje
Si drane kopliku
PO u rrotullojshe
Qe t'shifte publiku

Për i xhiro te bregu
te ftova për pak kohe
Po ti refuzove
Gjasme se nuk do

Po unë e di
se ti për mu vdes
dhe unë s'te ndahem
o ylli lalit t' vet


Ajo plaka jote
me inot me pa
kujdes mi dreq kujdes
se gocen s'ta ha.

Për drek i fute
domote me qep
dhe tasin e llalles
e rrujte komplet

Për t'hy ne muhabet
TE kërkova një kaptin qep
po ti s'me dhe gjo
se një gjysëm kishe vet.

dallget bëjnë shkum,
dielli rrezaton
po ti oyll botë
plazhin po terbon

O zot faleminderit
qe yllin tim kam pa
qe ja hongsha buzen
e t'gjitha ça ka...

Për ne çunat e rinj
o zot bëj bismilah
se si rrushi lalit
ne këtë dynjah s'ka!"
Back to top Go down
View user profile http://mesohu.forumotion.com
Malzz

Malzz

Male Number of posts : 481
Age : 22
Registration date : 2008-11-29

Poezi humoristike - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Poezi humoristike   Poezi humoristike - Page 2 Icon_minitimeThu Dec 04, 2008 12:56 pm

Ne c'vend kemi lere Krenare dhe te dh...?
Ne Shqipëri!!!
Ku te hedhin me shumë balte, dhe fajdet ti grijne parate?
Ne Shqipëri!!!
Ku jetojme aq te gezuar, xhepat bosh,deren blinduar?
Ne Shqipëri!!!
Ku ka baker,krom dhe ar po s'ka uj'as për tu lar'?
Ne Shqipëri!!!
Ku ka vlerë me shumë gomari, se shkencetari apo shkrimtari?
Ne Shqipëri!!!
Ku i veshin ne kokë corapet dhe kallaci i lan hesapet?
Ne Shqipëri!!!
Ku ka "rend", "paqe", "qetësi" ku ujku për ujkun është njeri?
Ne Shqipëri!!!
Ku pëlcet, kercet dyfeku, Ku pa djerse fitohet leku,
Ku hedh valle serbi e greku?
Ne Shqipëri!!!
Ku s'punojnë hiç kombinatet, Ku hajdutet po ngrënë pallatet?
Ne Shqipëri!!!
Ku spiuni bën transparentin, Ku vampiret perbejn' Parlamentin?
Ne Shqipëri!!!
Ku t'a vrasin Deputetin, Ku s'e p...Presidentin?
Ne Shqipëri!!!
Ku Qeveria bën Nastradinin, Ku sigurimi t"vjedh persekutimin?
Ne Shqipëri!!!
Ku Qeveria punon me banda, Ku na mban gjallë veç kontrabanda?
Ne Shqipëri!!!
Ku vishet gjithë populli "me trim" i botës
Me tesha t'vdekunish te gjith'Europes?
Ne Shqipëri!!!
Back to top Go down
View user profile http://mesohu.forumotion.com
Malzz

Malzz

Male Number of posts : 481
Age : 22
Registration date : 2008-11-29

Poezi humoristike - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Poezi humoristike   Poezi humoristike - Page 2 Icon_minitimeThu Dec 04, 2008 12:57 pm

Të koshi i pleherave
te prita unë ty...
te mblidhnin kanoce
bashke ne te dy.....

Të prita te prita
gjersa doli hana..
pastaje e kuptova
Back to top Go down
View user profile http://mesohu.forumotion.com
Sponsored content
Poezi humoristike - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Poezi humoristike   Poezi humoristike - Page 2 Icon_minitime

Back to top Go down
 
Poezi humoristike
Back to top 
Page 2 of 2Go to page : Previous  1, 2

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Www.mesohu.net :: Tema Te Ndryshme :: Poezi-
Jump to: