Www.mesohu.net


 
BallinaHomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share
 

 NeW Set Noop

Go down 
AuthorMessage
Malzz

Malzz

Male Number of posts : 481
Age : 22
Registration date : 2008-11-29

NeW Set Noop Empty
PostSubject: NeW Set Noop   NeW Set Noop Icon_minitimeWed Dec 03, 2008 10:00 pm

Set Noop

--------------------------------------------------------------------------------

SET NOOP
Duke i shtuar nickut tend opsionin NOOP on, Chanserv nuk do tju japi op ne kanalet qe ti ke access. Ju duhet te perdorni komanden e chanservit /cs op #kanali pseudnimi.

SET MRECEIPTS
Ju mund te merrni nje konfirmim qe nje person ka lexuar memon tuaj duke perdorur kete komand.
/ns set mreceipts on/off
Ju do te viheni ne djeni me ane te sistemit qe do tju thoj qe useri tjeter e ka lexuar memon tuaj.

SET MFORWARD
Ju gjithashtu mund te mos pranoni memo me nje nick por ti dergoni ato te nje nick tjeter qe ju e perdorni me shume.
/ns set mforward on nick
dhe gjithashtu ta hiqni duke perdorur.
/ns set mforward off
Ju duhet te identifikoheni ne te dy pseudonimet me passwordin perkates.

SET FIELD
Duke shtypur /ns info nick, ju do te shikoni te gjitha informacionet e vlefshme mbi ate person. Ne kemi opsionin tjeter qe mund te shtojme shume fusha nickut tone.
Per te pare ato shtype: /ns set field
Pershembull ju doni te shtoni moshen tuaj ne nickun tuaj, atehre perdor.
/ns set field age 21

SET AUTHORIZE BUDDY
Ne mund te shtojme pseudnime dhe ti shikojme ata, keto te dyja jane pergjethsisht njelloj.
eshte e ngjashme me /notify list vetem shume pak afiçente, sepse eshte e manaxhuar ne server , dhe e pa limituar ne programin qe ju po perdorni. Sidoqoft limiti eshte ne 128 hyrje.

Me fjale te tjera, ju mund te shkoni ne c'do kompjuter dhe te perdorni irc, duke perfshire dhe java, dhe te kesh access ne listen e miqeve tuaj duke perdorur nickserv.
Sic permenda dhe me perpara, Komanda per ta bere ON eshte /ns set authorize buddy on.

Ka komanda qe ju ndihmojne juve te manaxhoni autorizime te kerkuara, E emrtuar AUTH komand:
LISTS - lista e AUTH qe ju kane kerkuar... /ns auth list
READ/VIEW - Read lexon AUTH e kerkuar ... /ns auth read #
APPROVE/ACCEPT - Pranon AUTH e kerkuar ... /ns auth approve #
REJECT/DECLINE - Zhduk AUTH e kerkuar ... /ns auth reject #

Ne rastet e aprovimit ose te jo aprovimit useri qe ka bere kerkese do te informohet me nje memo sistem qe do tju thoj atyre vendimin tend.

Ato jane te gjitha komandat e vendosjes se pseudonimit... mba ne mendje qe kur perdor nje SET komand useri duhet te jete identifikuar ne NickServ per ate pseudonim.

ACCESS
Kjo komand eshte per manaxhimin e access listes tuaj....kuptimi eshte qe ju mund te keni ident@hosts te ndryshme ne listen e accesseve tuaj kjo varet ne sa (ISP) ose (idente) perdorni. Nqs ju rregjistroni Pseudonimin tuaj dhe pseudonimi nuk ka asnje siguri, juve nuk do tju duhet te identifikoheni ne NickServ per te perdorur ate pseudonim, por asnje sherbim tjeter nuk do te jete i gatshem tju sherbej juve, Siç eshte MeMoserv.

Jane disa rruge per te perdorur accessin e ardhshem:
LISTS - Lista e gjithe ident/hosts... /ns access list
ADD - Shton nje ident@host... /ns access add user*!*@*.home.com
WIPE - Fshin te gjitha ident@host's... /ns access wipe IDENTIFY
C'do here nje user i rregjistrua hyn ne NetWork, ata duhen te identifikohen ne NickServ, nqs te gjitha komandat per te siguruar nickun jane vendosur ...komanda eshte /ns identify password. Ju mund te identifikoheni edhe pseudonime te tjere qe posedohen nga ju duke perdorur: /ns identify nick password

RECOVER
Papritur nje person do futet ne server dhe do shofi qe pseudonimi i tyre po "perdoret".
Kjo gje mund te kete ndodhur nga nje problem laggu (i vonuar) mbasi jeni shkeputur nga serveri me peer (i vonuar) ose nga ndonje pakujdesi e juaj dhe sigurimi i nickut nuk eshte bere tamam dhe dikush mund te jete duke e perdorur. Ne mund te marrin pseudonimet tona duke perdorur nje ose dy komanda:
/ns recover nick password - Kjo do te bej te mundur qe personi tjeter te kthehet ne Guestxxxxx

RELEASE
Mbasi keni mbaruar me komanden "recover", NickServ ruan pseudonimin per disa minuta perpara se ta liroj ate dhe duke e bere ate te manovrushem, Perdor: /ns release nick password - Do te liroj nickun tuaj menjehere nga "mbajtja" dhe ta bej ate te perdorushem nga ju.

GHOST
Nje rruge e shpejt per te marre nickun duke perdorur vetem nje komand eshte /ns ghost nick password.
Kjo ben pseudonimin tend te perdorushem menjehere por gjithashtu do te bej te mundur shkeputjen e userit tjeter nga serveri ¤ ¤

DROP
Nqs nje pseudonim nuk perdoret nga personi per 21 dite (pa u identifikuar) do te ç'rregjistrohet automatikisht. Sidoqoft ju mund te doni ta ç'rregjistroni pseudonimin me deshiren tuaj duke shkruajtur: /ns drop nick
Ju duhet te identifikohen ne NickServ per ate pseudonim.

Buddy/Watch
Lista e miqeve=buddy dhe ajo e watch=shikimit jane pothuajse te njejta...ato lejojne ju te shtoni nje user ne list qe do te tregoje se kush eshte online, nqs ju shkruani: /ns buddy list ose /ns watch list

Ju mund te shtoni ose fshini njerez nga lista e miqeve
Per ti shtuar shkruani: /ns buddy add nick = pseudonim
Per ti fshire shkruani: /ns buddy del nick

Disa njerez kane te vendosur opsionin ne pseudonimet e tyre kshuqe ty do te duhet te pyesesh ata dhe te marresh lejen e tyre perpara se ti shtosh ne listen e miqeve. Duke shtuar ata me komanden /ns buddy add nick
ata automiatikisht do te marrin nje mesazh qe ben fjale per kerkesen tuaj dhe lejen e tyre.
Ata mund ta pranojne ose jo dhe juve do te merrni po te njejtin mesazh automatikisht.

INFO
Per te pare informacion per nje person ne pseudonimet e tyre, perdorni komanden /ns info nick
Kjo gjithashtu do tju tregoje gjithchka siç jane "FIELD" qe folem pak me lart, ata mund ose jo te kene opsionin e noop on, the nqs ata kerkojne autorizim per listen e miqeve.

ACC
Komanda ACC do tju lejoje juve te shikoni nqs personi qe po perdor pseudnimin eshte pronari i vertet i pseudonimit PSHM:
/ns acc nick
do tju tregoje juve (0), (1) ose (2) ne fund te pergjigjes

(0) Tregon qe ata nuk kane asnje lloj accessi
(1) Tregon qe jane te ngjashme me listen e accesseve
(3) Tregon qe eshte identifikuar
Shembull: : -NickServ- ACC Tauri Tauri 2 (Identified)
Useri duhet te jete online qe ju te jeni ne gjendje te perdorni komanden e lart permendur, ne te kundert ju do te shikoni kete: -NickServ- User not online, Tauri

LISTCHANS
Kjo komand do tju tregoje juve se ne sa kanale keni access si uop/vop/aop/sop/founder
/ns listchans.
Ju duhet te identifikoheni ne nickserv para se te perdorni kete komand, dhe kjo komand sherben vetem per informacionine pseudonimit tuaj.LIST
Per te pare memot tuaja perdorni komanden /ms list.
Kjo do tju tregoje juve nje list te memove. Juve do te keni vetem 3 kuti memosh te cilat jane. Inbox, System & Recycle. Nuk ka asnje limit te memove qe ju mund te keni ne c'do folder.

READ
Per te lexuar nje memo shkruaj /ms read # (numri i memos nga lista). Ju gjithashtu mund te zgjidhni per te lexuar nje mori numrash #-# ose numra te zgjedhur #,#.

DELETE
Ju mund te doni te fshini memot tuaja pasi ti keni lexuar duke perdoru komanden /ms del # ose /ms del * (te gjitha). Kjo do levizi memot e zgjedhura per ne Recycle.

UNDELETE/SELECT
Ju gjithashtu mund te undelete memo nga recycle por ju duhet te jeni i sigurt qe recycle eshte folderi aktiv juaji. Per te bere kete shkruani /ms select recycler ... pastaj me folderin e recycler qe do behet folderi jot aktiv, ju mund te perdorni tani /ms list per e marre # e memove qe ju deshironi ti mos fshini. /ms undel # do te kthej mbrapsht memon e deshiruar ne inbox. Ju gjithashtu mund te specifikoni cilen folder doni te dergoni memot e pa fshira me komanden /ms undel # EmriFolderit

EXPUNGE
Per te fshire memot e tua nga folderi i recycle perdor /ms expunge
Kjo komand do ti fshij te gjitha memot nga recycle.

CREATE
Sic eshte programi e-mailit ne mund te manaxhojme memot tone duke perdorur memoserv dhe ti organizojme ato ne foldera te ndryshem.
/ms create emrifolderit pershkrimi
Ju mund te krijoni maximumi deri ne 8 foldera duke patur brenda 3 folderat e veta.

MOVE
Per te levizur memot ne folderat e krijuara ju do te perdorni komanden /ms move # folder
Ju mund te deshironi te levizni me shume se nje memo ne te njejten kohe duke perdor kete komand #-# ose per te treguar numra specifik te memove perdor #,#. CLOSE
/ms close - Do te mbylli folderin tend activ te memove.

STAT
/ms stat
Do tju tregoje juve nje list te te gjitha folderave te lexuara apo jo qofshin ato.

SEND/SENDTO
Ne kemi shume opsione per dergimin e nje memoje. Duke perdorur komandat qe vijojne ne mund te dergojme memo, nje pseudonimi, nje liste te gjithe kanalit, ose nje porcion te listes se accesseve.
/ms send #kanali/pseudonimi mesazhi-ketu
/ms sendto #kanali uop|vop|aop|sop mesazhi-ketu
Ju gjithashtu mund te dergoni memon tuaj te me shume se nje nivel accessi, duke perdorur:
/ms sendto #kanali uop,vop,aop, mesazhi-ketu

Ne mund te duam te veme dhe nje topic ne memon tone. Kjo do te perfundoj duke perdorur
/ms send #channel/nick MTOPIC topiC MBODY mesazhi
Memot jane te limituara deri ne 256 karaktere.

FORWARD
Nje komand e shkelqyer ne memoserv eshte ajo e kalimit te memove. Kjo lejon ne te kalojme memot ne te gjithe pseudonimet qe perdorim. Per te perdorur kete komand ju duhet te identifikoheni per te dy pseudonimet.
/ms forward on pseudonimi
Kjo mund te kthehet dhe off duke perdorur /ms forward off
Kjo eshte e njeta me komanden e nickservit MFORWARD.

KEEP
Te gjitha memot do te zhduken automatikisht mbas 21 diteve. Prandaj, komanda KEEP lejon juve te mbani nje memo ne folderin tuaj derikur juve ta fshini vete. Kjo eshte vetem per te lexuar memot, dhe ato mund te jene ne foldera te ndryshem.
/ms keep #
Back to top Go down
View user profile http://mesohu.forumotion.com
 
NeW Set Noop
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Www.mesohu.net :: Chat Programe :: mIRC Programe-
Jump to: